Grecja 2019 – „Europejskie praktyki zawodowe – ponadnarodowa mobilność uczniów szkół zawodowych formą podnoszenia kwalifikacji i umiejętności”

Uczniowie klas drugich i trzecich technikum ekonomicznego, budownictwa i hotelarstwa zakończyli praktykę zawodową w Grecji, gdzie przebywali od 11 do 22.03.2019 w ramach projektu „Europejskie praktyki zawodowe – ponadnarodowa mobilność uczniów szkół zawodowych formą podnoszenia kwalifikacji i umiejętności” realizowanego ze środków POWER.                

Uczniowie wrócili po dwutygodniowym pobycie w Leptokarii  na Riwierze Olimpijskiej, podczas którego podnosili swoje kompetencje zawodowe, doskonalili umiejętności językowe, społeczne i interpersonalne a także rozwijali wrażliwość kulturową realizując program praktyk i uczestnicząc w programie kulturowym.

Uczniowie technikum ekonomicznego pracowali pod okiem wykwalifikowanej kadry na profesjonalnych programach komputerowych, obsługiwali nowoczesne urządzenia wykorzystywane w pracy biurowej. Młodzież miała również możliwość poznania i przeanalizowania sytuacji ekonomicznej Grecji, porównania różnych aspektów życia mieszkańców Polski i Grecji podczas wizyty w Izbie Handlowo – Gospodarczej w mieście Larissa oraz poznania greckiego systemu podatkowego podczas zajęć z greckim księgowym.Magdalena z technikum ekonomicznego opowiada:

„Praktyki w Grecji były dla mnie dobrą lekcją życia i pozwoliły zdobyć doświadczenie zawodowe za granicą. Nauczyłam się pracy w grupie, poznałam greckie obyczaje, kulturę, jak również miałam okazję zwiedzić atrakcje turystyczne Grecji. Zajęcia, które dla nas przygotowali organizatorzy były ciekawe i bardzo przydatne. O prawie podatkowym w Grecji rozmawialiśmy z greckim księgowym. Według mnie praktyki za granicą w pozytywny sposób wpływają na człowieka. Uczą nas tolerancji, samodzielności i rzetelności w wykonywaniu obowiązków. Bardzo mi się podobały te dwa tygodnie spędzone w obcym kraju. Myślę, że bardzo długo będę tę praktykę dobrze wspominać.”

Uczniowie technikum hotelarskiego wykonywali szeroki zakres prac w dziale housekeepingu, zarówno w jednostkach mieszkalnych jak i pomieszczeniach ogólnodostępnych i pralni w hotelu PoseidonPalace w Leptokarii. Pracowali również w restauracji hotelowej przy obsłudze gości w czasie posiłków a także uczyli się z baristą sztuki parzenia kawy. Młodzież uczestniczyła w wizycie studyjnej w Hotelu SENTIDOMediterraneanVillage w Paralii, podczas której poznała zakres świadczonych przez hotel usług, wyposażenie jednostek mieszkalnych oraz organizację i standardy pracy w sieciowym hotelu resortowym. Podczas zajęć z menagerem hotelu PoseidonPalace uczniowie poszerzali swoją wiedzę o usługach hotelarskich w Grecji, zasadach pracy w hotelarstwie oraz strukturze organizacyjnej i funkcjonowaniu hotelu.Magda z technikum hotelarskiego mówi: „Praktyki w Grecji bardzo mi się podobały, pozwoliły mi poznać inną kulturę, język, a także współpracę z osobami z branży, ale spoza mojego regionu. Wyjazd był niezapomnianym przeżyciem i chętnie powtórzyłabym go, dostarczył mi wiele nowych doświadczeń.”

Uczniowie technikum budowlanego wykonywali prace inwentaryzacyjne w hotelu PoseidonPalace w Leptokarii, pracowali na komputerach w programie do projektowania AutoCAD, przygotowywali dokumentację budowlaną, wykonywali prace remontowe i porządkowe, przygotowujące do sezonu hotel Golden Sun w miejscowości NeaMesangala. Cezary z technikum budowlanego wspomina: „Wyjazd na praktyki do Grecji był bardzo ciekawym doświadczeniem. Podczas praktyk wiele się nauczyłem w swoim zawodzie i poznałem wiele ciekawych osób, z którymi wymieniałem się doświadczeniem. Wolny czas spędzaliśmy aktywnie na zwiedzaniu różnych ciekawych miejsc takich jak Meteory. Mogę szczerze przyznać, że ten wyjazd nie zawiódł mnie nawet w najmniejszym stopniu.”

Potwierdzeniem nabytych umiejętności będzie dokument EuropassMobility.

Ważnym aspektem pobytu było poznawanie kultury, języka, smaków, zapachów, obserwowanie różnic w zachowaniu i mentalności Greków. Lekcja greckiego, nauka tańców greckich, udział w wieczorze greckim, wizyta na targu w Leptokarii, spacery nad morzem, kąpiele w morzu dla odważnych, zwiedzanie w deszczu miejscowości Platamonas, podziwianie pięknej panoramy Morza Egejskiego z zamku Platamonas i tradycyjnej górskiej wioski – skansenu w Starym Panteleimonie na zboczach Olimpu,  spacer malowniczym wąwozem Enipeas w Masywie Olimpu, degustacja tradycyjnych greckich potraw to wydarzenia i wrażenia, których się nie zapomina. Wycieczka do Meteorów, kompleksu klasztorów zawieszonych na gigantycznych skałach i wąwozu Tembipokazała jak ważna w życiu Greków jest religia i wierzenia. Wspaniały rejs po Zatoce Pagasyjskiej dałnie tylko przyjemność korzystania z kąpieli słonecznej i poznania atrakcji przyrodniczych akwenu ale również możliwość poznania malowniczej miejscowości Milina z piękną plażą i krystaliczną wodą, odwiedzenia klasztoru o bardzo ciekawej historii i architekturze, do którego udaliśmy się stromą drogą, przez gaj oliwny, mijając po drodze drzewka pomarańczowe i cytrynowe uginające się pod ciężarem, dojrzewających teraz, owoców a przede wszystkim spotkania z delfinami.

Partner zagraniczny Golden Sun Mobility Center zapewnił młodzieży bardzo dobre warunki pobytu oraz profesjonalną organizację praktyk zawodowych. Uczniowie mieli do dyspozycji pokoje o wysokim standardzie i restaurację z szerokim wyborem dań w hotelu w Leptokarii, dobrze wyposażone zaplecze dydaktyczne oraz rekreacyjno-sportowe.