RIMINI WE WŁOSZECH 2017 – „MOBILNY UCZEŃ – PRAKTYKI ZAWODOWE WE WŁOSZECH I W NIEMCZECH”

„Mobilny uczeń – praktyki zawodowe we Włoszech i w Niemczech” realizowany o ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego„.

Od 15. do 26.05.2017 r. 20. osobowa grupa uczniów technikum hotelarskiego naszej szkoły uczyła się zawodu w trzy i czterogwiazdkowych hotelach Rimini, w najbardziej popularnym włoskim kurorcie nad Adriatykiem, mieście tysiąca hoteli położonych wzdłuż 15 km wybrzeża piaszczystych plaż i lazurowego morza oraz miejscu urodzenia F. Felliniego.

Młodzież pracowała w restauracji hotelowej, kuchni, służbie pięter, przy bezpośredniej obsłudze gości na sali konsumenckiej w hotelach Sovrano, Ferretti Beach, Bamby, Zurigo, Kursaal.

Zadaniem młodzieży było podniesienie swoich umiejętności zawodowych a także społecznych, językowych i interpersonalnych w zakresie kwalifikacji «Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie».

W dni wolne od pracy uczniowie poznawali urodę, arcyciekawą historię i architekturę Bolonii, Rimini i San Marino. Popołudniami korzystali z programu animacji przygotowanego przez firmę Sistema Turismo, która organizowała pobyt, tj. gry i zabawy na plaży, zwiedzanie Muzeum Miasta z ciekawą ekspozycją Domu Chirurga, sesja fotograficzna « Rimini nocą ». Oczywiście nieodłącznym elementem wypoczynku było plażowanie i kąpiel w morzu.

Miejscem zakwaterowania i poznawania smaków kuchni włoskiej był hotel Bengasi. Podróż samolotem była szybka, komfortowa i pełna wrażeń.

Młodzież uzyskała bardzo wysokie oceny u pracodowców, którzy podkreślali zaangażowanie młodzieży, samodzielność, pozytywne nastawienie, chęć uczenia się, solidność i wysoką jakość wykonywanych zadań.

Efekty kształcenia za granicą są formalnie potwierdzone dokumentem Europass Mobilność oraz uznane w europejskim systemie transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym ECVET.

Zdaniem młodzieży udział w projekcie to wielka przygoda, ogromne doświadczenie zawodowe i życiowe oraz uzyskanie kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dokumentem Europass Mobilność.

Za najważniejsze cechy, które nabyli podczas praktyk uznali: otwartość, tolerancja, większa pewność siebie, odwaga, punktualnośc, komunikatywność, śmiałość, aktywność, lepsza organizacja. Zdobytą wiedzę i umiejętności chcą wykorzystać w przyszłej pracy i na kierunkowych studiach.

Zobacz więcej…