VII Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej z okazji 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Co roku, w listopadzie, czcimy ważne wydarzenie w naszej historii – odzyskanie niepodległości w 1918 r. Jest to data radosna, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Wyrazem wspólnej radości, że mamy dziś wolną Polskę w dniu 14 listopada 2023r. na deskach Tomaszowskiego Domu Kultury odbył się VII Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej, którego organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim i Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim. Tegorocznym koncertem włączyliśmy się w obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Poprzez śpiew pieśni i piosenek upamiętniających wydarzenia istotne w historii naszego narodu i przez to tak bliskie sercom wszystkim Polaków chcieliśmy pokazać nasz patriotyzm i bardzo mocno podkreślić naszą narodową tożsamość.
Na scenie zaprezentowało się 29 uczniów z następujących szkół:

 • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim: Hanna Malec i Gabriela Dzika (opiekun: p. Małgorzata Korzeniowska-Witt);
 • Szkoła Podstawowa Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim: Liliana Dobek i Oliwia Ferenc (opiekun: Małgorzata Jasek);
 • Szkoła Podstawowa Nr 3 w Tomaszowie Lubelskim: Natalia Rachańska i Maciej Malec (opiekun: p. Monika Kulczyńska);
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tomaszowie Lubelskim: Konstantin Orłow i Mateusz Pijajko (opiekun: p. Lilla Walczak);
 • Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bełżcu: Milena Lewko i Alicja Jasińska (opiekun: p. Dorota Karwańska-Mazurkiewicz);
 • Szkoła Podstawowa w Jarczowie: Julia Krzyszycha i Gabriela Biernacka (opiekun: p. Katarzyna Maziarczyk-Dziki);
 • Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej: Martyna Sawa i Maja Zubrzycka (opiekunowie: p. Agnieszka Piłat i p. Dominika Sawiak);
 • Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łaszczowie: zespół w składzie: Nikola Kusiak, Zuzanna Wronka, Kinga Wojciechowska, Emilia Kawka, Zofia Rębisz i Emilia Mroczkowska (opiekun: p. Marzena Kłyż);
 • Zespół Szkół i Przedszkola w Tarnawatce: Alicja Bukała i Maja Bul (opiekunowie: p. Elżbieta Jakubczak i p. Ewa Zieńko-Bajwoł);
 • I Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Lubelskim: Amelia Knap i Aleksandra Wójtowicz (opiekun: Beata Grela);
 • II Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Lubelskim: Lena Gęborys (opiekun: Joanna Dziuba);
 • Zespół Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim: Kinga Wąsacz i Wiktoria Dudek (opiekun: Danuta Gęborys);
 • Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Tomaszowie Lubelskim: Zuzanna Charkot i Martyna Majdanik (opiekun: Iwona Malec).

Gościem honorowym na tegorocznym przeglądzie był Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Camerata” pod opieką p. Piotra Giski. Cieszymy się, że chór już po raz drugi przyjął nasze zaproszenie, co jest dowodem na to, że patriotyzm jest wartością ponadczasową i bliską sercu każdego człowieka. Nasze spotkanie nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego. Nagrody dla dzisiejszych wykonawców ufundowali:
Tomasz Zieliński – Poseł na Sejm RP
Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim
Urząd Miasta Tomaszów Lubelski
Tomaszowski Dom Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Lubelskim
Ośrodek Sportu i Rekreacji Tomasovia
Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim
Centrum Okien i Drzwi Jacek Neć
Klima Świat Kamil Pachla
Firma handlowa „Stan-Mark Hurt Detal S. C.”
Usługi remontowo-budowlane Łukasz Niedźwiedź
Skład budowlany i wypożyczalnia maszyn budowlanych Andrzej Leśny
Sabaudia Wędliny Robert Witkowski
Zajazd Valentino
Lubelskie Centrum Informatyczne S.C. Mateusz Czok, Jarosław Harbuz
Restauracja Tabasco
JSA Group – Producent oraz dystrybutor wyposażenia urządzeń przemysłowych
Gabinet kosmetyczny MIZU
Dziękujemy wszystkim wykonawcom i opiekunom za dostarczenie nam tak wielu niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy przybyłym gościom, przedstawicielom władz, sponsorom oraz wspaniałej publiczności. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę dyrektora Tomaszowskiego Domu Kultury – p. Dariusza Krecha za udostępnienie sali teatralnej, p. Pawła Zakrzewskiego, p. Jakuba Pacuły i p. Łukasza Malca za nagłośnienie, p. Jerzego Wawrzyńskiego za dekorację oraz p. Stanisława Lachowskiego za oświetlenie. Koncert zorganizowali nauczyciele: p. Małgorzata Szałapaj, p. Iwona Malec, p. Katarzyna Neć i p. Monika Skóra.
Poczęstunek dla uczestników i gości przygotowały p. Izabela Hacia, p. Barbara Kuźniarz i p. Małgorzata Cuch oraz uczniowie klas 1z i 2u, a także pracownicy stołówki szkolnej przy Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Tomaszowie Lubelskim.
Dziękujemy Zuzi Zawiślak za obsługę fotograficzną oraz Kindze Kowalskiej i Damianowi Zub za prowadzenie przeglądu.
Usłyszane pieśni są obrazem historii naszego narodu. Były zawsze i niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej.
Śpiewajmy i pokazujmy te pieśni następnym pokoleniom, gdyż, jak mówi sentencja ,,Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

Więcej zdjęć…