Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – co warto o nim wiedzieć?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. To właśnie tego dnia przypada data śmierci bądź narodzin wielu najwybitniejszych twórców literatury światowej,
w tym Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa, Maurice’a Druona czy Vladimira Nabokova. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Z okazji Światowego Dnia Książki trochę ciekawostek dotyczących czytania:
Z NASZEJ SZKOŁY
W naszej szkolnej bibliotece trwa wprowadzanie książek do systemu MOL NET+. Najwięcej książek w I półroczu wypożyczyła klasa I U. Gratulacje:)
INNE CIEKAWOSTKI
1. 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 p.p., najwięcej od 10 lat.
2. Książki w formatach cyfrowych są wciąż zdecydowanie mniej popularne niż drukowane. Lekturę co najmniej jednego tytułu na ekranie urządzenia elektronicznego w 2023 roku zadeklarowało 7% czytelników.
3. Strach przed tym, że nie będzie co czytać, nazywa się abibliofobią.
4. Amerykański prezydent Theodore Roosevelt czytał jedną książkę dziennie.
5. Według badań, osoby, które regularnie czytają, mają 2,5 raza mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera.
6. W Iraku księgarze zostawiają książki na noc na zewnątrz, ponieważ „czytelnik nie kradnie, a złodziej nie czyta”.